• 0342 317 1500 / 01

 

Veri tabanı Adı Logo Açıklama

BASE - Bielefeld Academic Search Engine

BASE, özellikle akademik web kaynakları için dünyanın en geniş çaplı arama motorlarından biridir. BASE, 8.000'den fazla içerik sağlayıcıdan 240 milyondan fazla belge sağlar. Dizine alınan belgelerin yaklaşık %60'ının tam metinlerine ücretsiz olarak erişebilirsiniz (Açık Erişim). BASE, Bielefeld Üniversite Kütüphanesi tarafından işletilmektedir.

BioMed Central

Açık erişim yayıncılığının öncüsü olan BMC, BMC Biology ve BMC Medicine gibi geniş ilgi alanlarına sahip başlıklar, Malaria Journal ve Microbiome gibi uzman dergiler ve BMC Series gibi yüksek kaliteli legal dergilerden oluşan gelişen bir portföye sahiptir.

DART-Europe E-Theses Portal

DART-Europe, Avrupa araştırma tezlerine küresel erişimi geliştirmek için ulusal ve üniversite kütüphaneleri ile konsorsiyumların ortaklığı olarak 2005 yılında kuruldu. DART-Europe E-tezler Portalı tarafından yönetilmektedir.

Department of Energy Pages (DOE Pages)

 

 

Directory of Open Access Journals 

DOAJ (Directory of Open Access Journals) 2003 yılında 300 açık erişim dergiyle yayın hayatına başladı. Bugün bu bağımsız veritabanı, bilim, teknoloji, tıp, sosyal bilimler, sanat ve beşeri bilimlerin tüm alanlarını kapsayan 16.500'ün üzerinde legal açık erişimli dergi içermektedir. Tüm ülkelerden ve tüm dillerdeki açık erişim dergileri dahil edilmek üzere başvuruda bulunabilirler.

DOAB Directory of Open Access Books

DOAB, bilimsel, hakemli açık erişim kitaplarını indeksleyen ve bunlara erişim sağlayan ve kullanıcıların güvenilir açık erişim kitap yayıncılarını bulmalarına yardımcı olan, topluluk tarafından yönlendirilen bir keşif hizmetidir. Tüm DOAB hizmetleri ücretsizdir ve tüm veriler serbestçe kullanılabilir.

eLife

eLife, fon sağlayıcılar tarafından oluşturulan ve araştırmacılar tarafından yönetilen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Misyonumuz, en sorumlu davranışları teşvik eden ve tanıyan bir araştırma iletişimi platformu işleterek keşfi hızlandırmaktır.

EngrXiv Preprints (Engineering Archive)

 

Filmmirasım Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültürel mirasımızın görsel belleğini oluşturan filmlerin muhafazası ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Sinema Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturduğu arşivdeki filmleri dijital ortama aktarmakta ve restore etmektedir.
HARMAN TÜBİTAK ULAKBİM’de geliştirilen Türkiye Akademik Arşivi (Harman), ulusal arşivler, dergiler (veri sağlayıcılar) ile arama motoru servisleri (servis sağlayıcılar) arasında ilişki kurarak, uluslararası standartlara uygun olarak gereksinim duyulan içeriğe erişim sağlayan üst veri harmanlama yazılımıdır. Ulusal Kurumsal Açık Arşiv içeriklerinin üst verilerinin harmanlanması ve yayınlara Harman adresi üzerinden erişimin sağlanması amaçlanmaktadır.

High Throughput Experimental Materials (HTEM)

 

HighWire

 

Hindawi Publishing

 

InTech

 

KEZANA

Araştırmacılar, akademisyenler ve kütüphaneciler için Türkiye'nin prestijli üniversitelerinin en kapsamlı açık erişim koleksiyonlarını içeren, kullanıcı dostu ve güçlü bir araştırma platformudur.

National ETD Portal - South African Theses and Dissertations

 

 

OpenAIRE

 

OpenDissertations

 

Ortho Search   Ortopedi ve travmatoloji alanında çalışan herkes bu platform üzerinden ilgilendikleri alanda yayımlanan makaleleri, konferans tutanaklarını, podcastleri, videoları ve çok daha fazlasını ücretsiz olarak tarayabilmektedir. Yine ücretsiz olarak bir üyelik oluşturdukları takdirde ilgilendikleri konularda yeni içerik eklendiğinde de bildirim alabilirler.

Project Euclid Mathematics and Statistics Online

Project Euclid, The Andrew W. Mellon Foundation tarafından sağlanan başlangıç ​​finansmanı ile Cornell University Library tarafından geliştirildi ve uygulandı ve şu anda Cornell Library ve Duke University Press tarafından ortaklaşa yönetiliyor. Başlangıçta, matematik ve istatistik dergilerinin küçük bilimsel yayıncılarına, baskıdan elektronik ortama uygun maliyetli bir şekilde geçmeleri için bir platform sağlamak için yaratılmıştır.

Project Gutenberg

Project Gutenberg, ücretsiz e-Kitapların çevrimiçi bir kütüphanesidir. Project Gutenberg, ücretsiz elektronik kitapların veya e-Kitapların ilk sağlayıcısıydı. Project Gutenberg'in kurucusu Michael Hart, 1971'de e-Kitapları icat etti ve hafızası bugün e-Kitapların ve ilgili içeriğin oluşturulmasına ilham vermeye devam ediyor.

Public Books Database

COVID-19 krizi nedeniyle üniversite sınıfları ve kütüphaneler kapatılırken, akademisyenler yalnızca öğretim hayatlarında değil, aynı zamanda araştırma materyallerine erişim becerilerinde de aksamalarla karşı karşıya. Buna karşılık, pek çok akademik basın, yüzlerce kitabını çevrimiçi olarak ve ücretsiz bir şekikde erişilebilir hale getirdi. Public Books Database, bu tür kaynakları tek bir yerde kataloglamayı ve özellikle ilgi çekici başlıkları vurgulamayı amaçlar. 

Scilit

Scilit, bilimsel yayınlar için kapsamlı bir içerik toplama platformudur. Açık erişim yayıncısı MDPI AG tarafından geliştirilir ve korunur. Bilim adamlarına, akademisyenlere ve halka ücretsiz olarak sunulmaktadır. Verileri tedarik etmek ve düzenlemek için geniş çapta otomatikleştirilmiş yaklaşımlar kullanarak, çeşitli veri kaynaklarından yeni yayınlanan içeriği saatler veya günler içinde temin ediyoruz

United Nations

library&archives

BM Arşivleri Cenevre platformu , Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Arşivleri, Milletler Cemiyeti (1919-1946), uluslararası barış hareketleri (1870'den itibaren) dahil olmak üzere Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Kütüphanesi ve Arşivleri tarafından yönetilen fon ve koleksiyonlara erişim sağlar. Hem dosyaların veya arşiv belgelerinin açıklamalarında hem de sayısallaştırılmış arşiv belgelerinin tam metninde arama yapma imkanı sunar.

Zentralblatt MATH (zbMATH)

zbMATH Open (eski adıyla Zentralblatt MATH), saf ve uygulamalı matematikte dünyanın en kapsamlı ve en uzun süredir devam eden soyutlama ve gözden geçirme hizmetidir. Avrupa Matematik Derneği (EMS), Heidelberg Bilimler ve Beşeri Bilimler Akademisi ve FIZ Karlsruhe tarafından düzenlenir.