• 0342 317 1500 / 01

Dr. Cemil cahit GÜZELBEY’in kendi yazmış olduğu eserler ve kitaplığında bulunan (kitap, ansiklopedi, gazete ..vs) ailesi tarafından kütüphanemize bağışlanmış olup, Gaziantep Üniversitesi Kütüphane ve  Dökümasyon daire başkanlığımıza yapılmış olunan bu katkılardan ötürü Dr. Cemil cahit GÜZELBEY adına bir oda tahsis edilmiş ve bu mevcut eserler kullanıcılara sunulmaktadır. 
 
Cemil Cahit Güzelbey
 
Dr. Cemil Cahit GÜZELBEY’in hayatı
 
25 Şubat 1908’de Gaziantep’te doğdu.  Ailesi  ‘’GÜZELBEYLÜ’’ adında bir türkmen oymağı kökenlidir. İlk öğrenimini,  Aydınbaba ilkokulu ve şimdiki adı Cumhuriyet olan Reşadiye-Halkmektebinde  bitirdi.
1929 da Kuleli Askeri Lisesinden mezun oldu.  Askeri Tıbbiye de okumaya hak kazanmış  iken, geçirdiği hastalık nedeniyle Harbiyeden ayrılmak zorunda kaldı. 3 yıl sonra Ankara Hukuk Fakültesine girdi. Adliyede stajyer hakim iken, 2. Dünya savaşının çıkması üzerine silah altına çağrıldı. 28 ay askerlikten sonra İslahiye,  Pötürge,  Akçadağ ve Bilecik’te hakimlik ve savcılık yaptı. Sonra kendi isteğiyle görevinden ayrılarak bir süre gazetecilik yaptıktan sonra , serbest Avukatlığa başladı.
24 yıl bu meslekte kaldı  ve  1974’te emekli oldu. Ömrünün kalan kısmını okumak ve yazmakla geçirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde , çoğu araştırma olmak üzere, yazıları yayınlandı. Türk Dil Kurumu (TDK) üyesiydi.
 
Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı yaptı. Gaziantep Üniversitesi tarafından Fahri Doktorluk ünvanı verildi. 1981 yılında Ankara’da yapılan Atatürk’ün 100. doğum gününe seçilen 3 kişiden biriydi. 30’un üzerinde yayınlanmış  eseri vardır.
Mustafa Oktay (Mimar -Mühendis ) ve Mehmet Ragıp (Diş Hekimi) adında iki oğlu bulunuyor.